برنامه نویسیکسب و کار

آشنایی با نحوه تنظیم قرارداد برنامه نویسی

()

آشنایی با نحوه تنظیم قرارداد برنامه نویسی:

وقوع اختلاف نظرهای بسیار بین کارفرما و برنامه نویس و به تبع آن قطع همکاری و ورود خسارات عمده به ایشان از پیامدهای نبود قرارداد برنامه نویس، میان طرفین است. قراردادی که به صورت دقیق تنظیم شده باشد و در بر گیرنده تمام نکات ریز و فنی باشد، می‌تواند به راحتی از بروز اینگونه موارد پیشگیری کرده و خیالی راحت و همچنین آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد؛ از این رو در این مقاله که توسط کارشناسان مجموعه وکیل‌باشی نگاشته شده است، قصد داریم برای شما از قرارداد برنامه نویسی و نکاتی که به شما جهت تنظیم قرارداد مذکور کمک می کند، سخن بگوییم. با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید.

قرارداد برنامه نویسی چیست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

زمانی که کارفرما و برنامه نویس بخواهند همکاری جدیدی را با یکدیگر آغاز نمایند، به جهت اینکه در آینده دچار اختلاف نظر نگردند، توافقات خود را ضمن یک متن کتبی به نام قرارداد برنامه‌نویسی درج می‌کنند؛ بنابراین “قرارداد برنامه نویسی مابین طراح (برنامه نویس) و کارفرما منعقد می‌شود و در بردارنده مشخصات طرفین، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، مدت زمان تحویل پروژه، همچنین سایر شرایط و تعهدات طرفین است و به موجب آن برنامه نویس ملزم به طراحی و نوشتن موضوع مورد نظر سفارش دهنده است؛ در مقابل کارفرما نیز متعهد به پرداخت دستمزد و سایر هزینه های مورد توافق می‌باشد.”

برنامه نویسی به دسته‌بندی های متعددی از جمله برنامه نویسی اندروید، برنامه نویسی آی او اس، طراحی نرم افزار و طراحی سایت یا اپلیکیشن تقسیم شده و قرارداد برنامه نویسی می‌تواند در قالب قرارداد پیمانکاری یا به صورت استخدام و قانون کار منعقد شود. این قرارداد در زمره قراردادهایی است که باید با دقت فراوان تنظیم گردد تا بتواند به بهترین نحو از حقوق و منافع دو طرف قرارداد، دفاع کند.

موضوع قرارداد برنامه نویسی چه می باشد؟

یکی از دیگر از موارد بسیار مهمی که باید در قراردادهای مربوط به این زمینه و یا هر نوع قرارداد دیگری که می خواهید آن را منعقد نمایید، به آن توجه کنید این است که باید موضوع قرارداد را تعیین کنید؛ زیرا اگر این کار را انجام ندهید و موضوع آن را مشخص نکنید، ممکن است عواقب نامناسبی را در پیش روی خود ببینید.

اگر بخواهیم از موضوع این قرارداد صحبت کنیم باید بگوییم طراحی کردن و سپس پیاده سازی بهینه ی نرم افزار مد نظر، از سوی پیمانکار یا همان مجری موضوع قرارداد به حساب می آید. این کار باید در چارچوب اصول طراحی و صورت بگیرد و تمامی استانداردهای لازم در آن رعایت شده باشد. از طرفی باید مطالب مد نظر درخواست کننده که طراحی نرم افزار را سفارش داده است، کاملاً در آن لحاظ شود و خواسته های او نظراتش در این مورد کاملا برآورده شود. این مطالب را می تواند در بخش پیوست قرارداد به صورت جزیی مطرح کرد و بعد از حصول توافق از سوی دو طرف قرارداد (یعنی همان سفارش دهنده و ارائه دهنده) به امضای آن ها رساند.

نحوه محاسبه هزینه قرارداد برنامه نویس:

به هنگام سفارش، قرارداد مبلغ آن در هر قراردادی که باشد از موارد مهمی است که باید حتماً در آن ذکر شود. در واقع یکی از مسائلی که قبل از تنظیم توافق پیرامون برنامه‌نویسی، برای کارفرما ممکن است پیش آید، سوال درباره نحوه محاسبه هزینه قرارداد است. در این باره باید گفت مبلغ قرارداد طراحی نرم افزار می توان این پیشنهاد را ارائه کرد: بهترین حالت برای توافق درباره ی مبلغ قرارداد در این زمینه این است که پرداخت آن را در سه مرحله قید کنیم. این مبلغ باید از سوی درخواست کننده به پیمانکار پرداخت شود. این مرحله ها از این قرار است :

  •  پرداخت پیش پرداخت به هنگام امضا کردن قرارداد، این مبلغ باید به میزان ۵۰ درصد از کل مبلغ باشد.
  • پرداخت حدود سی درصد از کل مبلغ بعد از آن که طرح توسط برنامه نویس ارائه شد و کارفرما آن را تایید کرد.
  • پرداخت حدود بیست درصد از مبلغ کل قرارداد، بعد از آن که طرح کدنویسی شد و کارفرما هم آن را تایید کرد. در این هنگام طرح ارائه شده باید در بر دارنده ی تمامی جوانب باشد و عملکرد درستی هم داشته باشد.

با تعیین مبلغ قرارداد و همچنین نحوه پرداخت آن، امکان بروز اختلاف میان کارفرما و برنامه نویس به حداقل خود خواهد رسید؛ چراکه یکی از مهمترین چالش‌هایی که در زمینه برنامه نویسی پروژه ای یا فریلنسری واقع می‌گردد، اختلاف بر سر مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن خواهد بود؛ به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم با ثبت درخواست مشاوره آنلاین، جهت تنظیم قرارداد خود از راهنمایی و پشتیبانی وکلای مجموعه ما بهره مند شوید.

انواع قرارداد برنامه نویسی نرم افزار چیست؟

اگر قصد دارید که از یک قرارداد مناسب برای طراحی سایت و یا طراحی نرم افزار (software designing) و برنامه نویسی سایت استفاده کنید، باید در ابتدا از نکات مهم تاثیرگذار در تنظیم قرارداد طراحی سایت مطلع باشید و بدانید که می‌توانید از چند روش به این خواسته دست پیدا کنید، این روش ها از این قرار است:

بهره گیری از قالب های آماده برای قرارداد طراحی نرم افزار: در این روش، پیمانکار یا همان ارائه دهنده که طرف دوم قرارداد نیز هست، خواسته های درخواست دهنده را در نظر می‌‍گیرد و بر همان اساس، یک سری از قالب‌های آماده خود را در زمینه طراحی که از پیش در اختیار دارد، مورد استفاده قرار می‌دهد.

نکته‌ای که باید در این مورد به آن اشاره کرد این است که همان طور که گفتیم قالب‌های مد نظر از پیش موجود هستند و از این رو می توان گفت که سفارش دهنده نمی تواند آن را تغییر دهد و مطالب خود را در آن اعمال نماید. البته در برخی از موارد این امکان وجود دارد و البته در این موارد نیز مبلغ قرارداد کمی بالاتر می رود و باید مبلغ بیشتری را بابت آن پرداخت نمایید. انجام طراحی بر اساس خواسته ی درخواست دهنده: گاهی پیش می آید که درخواست دهنده ی قرارداد، مطالب خاصی را در ذهن خود دارد و از پیمانکار درخواست می کند که آن طرحی را برای او در نظر بگیرد که بر اساس خواسته های خودش تنظیم شده است و آن را به شکل اختصاصی ، برای او طراحی کند. از آنجا که در طراحی بر اساس خواسته ی درخواست دهنده ، باید مطالب اختصاصی در نظر گرفته شود، مبلغ آن بیشتر از حالت اول است. در این نوع طراحی، مجری موظف است که ویژگی ها و ساختار نرم افزار را به با توجه به خواسته های سفارش دهنده انجام دهد.

نکات مهم در قرارداد برنامه نویسی

هنگام تنظیم قرارداد برنامه نویسی چگونه به خدمات پشتیبانی اشاره کنیم؟

یکی از مطالب مهمی که باید در طراحی نرم افزار به آن توجه کرد این است که باید به خدمات پشتیبانی آن توجه کرد. در خدمات پشتیبانی باید هر نقصی که منجر می شود عملکرد درست نرم افزار با اختلال مواجه شود، برطرف شود. این مورد باید بر طبق نکته هایی انجام شود که طرفین بر سر آن توافق کرده اند. یکی دیگر از مطالبی که در خدمات پشتیبانی باید مد نظر قرار بگیرد این است که باید کار کردن با بخش های گوناگون سایت باید به سفارش دهنده آموزش داده شود به گونه ای که او بتواند به شیوه ی صحیح آن را مدیریت نماید. بر اساس قرارداد، این مطالب باید توسط ارائه دهنده ی خدمات به طرف دوم قرارداد آموزش داده شود.
لازم به ذکر است که اکثراً در قراردادهای طراحی نرم افزار اینگونه پیش بینی می شود که پیمانکار طرح موظف است که خدمات پشتیبانی را از موقعی که نرم افزار راه اندازی می شود ، برای مدتی بین ۱ الی ۳ ماه کاملا رایگان ، برای درخواست دهنده ، ارائه نماید. اگر این پشتیبانی احتیاج به تمدید داشته باشد، باید توافقات مجزایی برای آن در نظر گرفته شود و وجهی جداگانه برای آن نیز پیش بینی شود؛ به این منظور قرارداد پشتیبانی سایت بین ایشان منعقد خواهد شد.
گاهی این مورد پیش می آید که در حین اجرای کار، سفارش دهنده ی کار یا همان کارفرما، می خواهد که در برخی از زمینه ویژگی های جدیدی به کار اضافه شود یا محصول مد نظر کمی توسعه یافته تر شود، یا در ابعاد دیگری تلاش هایی انجام شود، در اینگونه موارد، ضروری است که یک قرارداد تازه میان طرفین به امضا برسد.

سخن پایانی:

همانگونه که ملاحظه نمودید، در این مقاله با تعریف قرارداد برنامه نویسی، ارکان مهم و نکات کلیدی قرارداد مذکور آشنا شدیم. در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم، برای این که بتوانید به راحتی یک قرارداد حرفه ای را در کوتاه ترین مدت تهیه و تنظیم کنید و نگران عواقب ناشی از ناآگاهی در این زمینه نشوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از توانایی های سامانه حقوقی وکیل‌باشی که از وجود یک تیم متشکل از برجسته ترین وکیل های پایه یک دادگستری بهره می برد، استفاده کنید و با ثبت درخواست تنظیم قرارداد سفارشی در کوتاه ترین زمان قرارداد مورد نظر را کامل و جامع تحویل بگیرید.

منبع: مجله حقوقی وکیل‌باشی

چقدر این پست برای شما مفید بود?

آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای | همراه با ویدیو آموزشی | 2021
خواندن

لطفا برای امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید.

Average rating / ۵. Vote count:

هیچ امتیازی تا الان ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

نمایش بیشتر

محمد حسین جعفری

ی آدم معمولی که هرچی بلده میخواد رو کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا