سیستم عامل هالینوکس

لینوکس شل چیست و چه کاربردی دارد؟

لینوکس شل چیست ؟

شل (Shell) یک رابط کاربری مبتنی بر سیستم عامل یونیکس را فراهم می کند و یک محیط برای اجرای دستورات لینوکس ، برنامه ها و اسکریپت های آن است و با گرفتن ورودی یا ورودی ها از کاربر ، خروجی را نمایش می دهد. با توجه به تنوع در توزیع های لینوکس ، شل های مختلفی نیز متناسب با آن ها وجود دارد که هر کدام دستورات و توابع اجرایی خاص خود را دارند. لازم به ذکر است که برای اجرای فرمان ها در شل لینوکس باید به مجوز های دسترسی آن نیز توجه داشت. حالا که فهمیدیم لینوکس شل چیست وقت معرفی انواع و کاربرد آن است.

انواع شل های لینوکس

Bourne shell : این نوع شل به Sell prompt نیز معروف است و با نشانه $ شناخته می شود که در یک محیط کامند لاین می توانید به اجرای دستورات لینوکس بپردازید که نمونه ای از آن در زیر آمده است:

$date
Wed July 25 08:30:19 MST 2020

نکته در شل های لینوکس برای دسترسی root (بالاترین سطح دسترسی) که مانند ادمین در ویندوز است، از نشانه # استفاده می شود.

به علاوه در این شل خود به گروه های زیر تقسیم می شود:

  • (Bourne shell (sh
  • (Korn shell (ksh
  • (Bourne Again shell (bash
  • (POSIX shell (sh

C shell : اگر از این شل استفاده می کنید کاراکتر % را باید به عنوان نشانه آن دیده باشید. C shell در یک پنجره متن محور ، دستورات را به صورت فایلی می خواند که به آن اسکریپت می گویند. البته شما نیاز نیست فایلی در آن بارگذاری کنید و فقط در آن ، تایپ کرده و خود سی شل آن را به این صورت می خواند. همچنین همان طور که از نام این شل پیداست دستورات آن بسیار شیبه زبان برنامه نویسی C می باشد.

C Shell دارای دو نوع به صورت زیر است:

  • (C shell (csh
  • (TENEX/TOPS C shell (tcsh

نکته در شل های لینوکس برای دسترسی root (بالاترین سطح دسترسی) که مانند ادمین در ویندوز است، از نشانه # استفاده می شود.

 

Click to rate this post!
[Total: ۰ Average: ۰]
نمایش بیشتر

سیدپوریا قاضی میرسعید

من سیدپوریا قاضی‌میرسعید فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر-فناوری اطلاعات از دانشگاه صنعتی شاهرود هستم. زمینه مورد علاقه من برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل با فریم‌ورک فلاتر و تولید محتوا و سئو می‌باشد و دوست دارم در جهت ارتقای سطح دانش it هم‌نوعانم تلاش کنم، هر چند اثر کوچکی داشته باشم.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا