برنامه نویسیکسب و کار

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان | زبان های مهم | ۲۰۲۳

()

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان | زبان های مهم | ۲۰۲۲

در این مقاله به شما ۸ تا از بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان معرفی میکنیم و تمامو کامل به شما توضیح میدهیم در این مقاله با ما همراه باشید

مزایای برنامه نویسی یادگیری برای کودکان

مطالعات نشان می دهد که علاوه بر مزایای برنامه نویسی کار و آموزش ، برنامه نویسی در بهبود مهارتهای فردی مانند سازماندهی ، پایداری ، توانایی حل مشکلات ، خلاقیت و حتی تقویت عزت نفس کودکان بسیار مؤثر است. از طریق برنامه نویسی ، آنها راه هایی برای مقابله با چالش ها و درک عمیق از ریاضیات می آموزند.

به عبارت ساده ، برنامه نویسی راهی برای برقراری ارتباط با رایانه است و برای انجام کارهای مختلف به دستورالعمل های مختلفی نیاز دارد. این دستورالعمل ها به رایانه ای که از زبانهای برنامه نویسی استفاده می کند ، ارجاع می شود. در بخش بعدی این مقاله ، استفاده از برخی از زبانهای برنامه نویسی به یک زبان ساده شرح داده شده است و سپس بهترین زبان برنامه نویسی مناسب برای کودکان ارائه می شود.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

وقتی صحبت از بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان می شود ، عامل اصلی هنگام انتخاب این زبان برنامه نویسی ، سطح علاقه کودکان به آن زبان است. به عنوان مثال ، اگر کودکان برای برنامه نویسی جدید هستند ، زبانهایی مانند Scratch و Python برای آنها مناسب است. اگر علاقه مند به بازی Minecraft هستید ، کودکان می توانند شروع به یادگیری برنامه نویسی جاوا کنند.

به طور کلی ، یادگیری برنامه برای کودکان باید سرگرم کننده و جذاب باشد تا بتواند با انگیزه و اشتیاق بسیار آن را دنبال کند. در اینجا برخی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان آورده شده است.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع زبان خراش است و می تواند بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان در نظر گرفته شود. از آنجا که خراش زبانی است که برای ارائه برنامه نویسی به ساده ترین روش ممکن ایجاد شده و از روشهای آموزش خلاق و سرگرم کننده استفاده می کند.

معرفی 15 تا از بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی (FREE)
خواندن

پس از یادگیری مهارت های برنامه های اساسی، کودکان می توانند همچنان به یادگیری زبان های بازار مشترک مانند پایتون ادامه دهند. در این مرحله بهتر است ابتدا تعیین کنید که کدام مناطق بیشتر به کودک علاقه مند هستند، و سپس انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب بر اساس آن منطقه مورد علاقه.

اکثر زبان ها Senamen هستند و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، هر زبان دارای استفاده خاص است و اغلب در یک زمینه خاص استفاده می شود. به عنوان مثال، علیرغم این واقعیت که پایتون جامع است، به طور انحصاری در زمینه هوش مصنوعی استفاده می شود. همچنین برای شروع، بهتر است که کودکان به زبان هایی که به زبان انسانی نزدیک تر هستند، به زبان های برنامه نویسی بالا نزدیک شوند.

۱: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( اسکرچ )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( اسکرچ )

اسکرچ (Scratch) یک زبان برنامه نویسی بصری است که برای کودکان ۸ تا ۱۶ ساله طراحی شده است. برنامه نویسی با اسکرچ بر اساس تعدادی بلوک است و هدف اصلی این طراحی صرفاً توصیف مفاهیم برنامه نویسی است. یعنی دستورالعمل های برنامه در قالب عناصر بصری قطعات پازل را تشکیل می دهند و با ادغام آنها یک منطق واحد توصیف می شود.

این پلتفرم همه چیزهایی را که کودکان برای بهبود مهارت های خود در هنر، انیمیشن، بازی، داستان های تعاملی و مواردی از این دست نیاز دارند، فراهم می کند. آنها این مهارت ها را به صورت مستقیم و شفاف یاد می گیرند. تا بچه ها همیشه با برنامه در تعامل باشند و در عین حال هیچ ابهامی نداشته باشند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن (15 زبان مهم) + توضیحات کامل
خواندن

 

از آنجایی که اسکرچ دارای رنگ های روشن، برچسب های واضح و کاراکترهای جالب است، یادگیری این زبان گامی عالی برای ورود کودکان به دنیای برنامه نویسی است. هنگام برنامه نویسی با زبان های مبتنی بر متن، ممکن است ساعت ها طول بکشد تا خطاها به سادگی با درج نکردن پرانتز یا کاما – یا کاما اصلاح شوند.

بنابراین با توجه به احتمال زیاد خطاهای نحوی و منطقی در زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن، بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان، زبانی است که چنین مشکلاتی را برای آنها ایجاد نکند. با استفاده از یک رابط کاربری سطح بالا و تعامل با زبان اسکرچ، کودکان می توانند بر درک مفاهیم اساسی کدنویسی تمرکز کنند، که علاقه آنها را به برنامه نویسی افزایش می دهد.

۲: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( Ruby )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( Ruby )

روبی یک زبان انعطاف پذیر و شی گرا است که می تواند برای آموزش برنامه نویسی به کودکان استفاده شود. قواعد نحوی و نوشتاری این زبان واضح و قابل فهم است. روبی از جمع آوری زباله استفاده می کند. جمع آوری زباله یا زباله روبی همان عملیات بازیابی خودکار حافظه است.

روبی همچنین می تواند از چندین «الگوی» (پارادایم | Paradigm) برنامه نویسی مانند «برنامه نویسی تابع محور» (Functional Programming) و «برنامه نویسی رویه‌ای» (Procedural Programming) را فراهم کند. برای توسعه دهندگان حرفه ای پشتیبانی کند

برای کودکانی که تازه وارد دنیای برنامه نویسی شده اند، روبی می تواند مفاهیم به ظاهر پیچیده را به روشی ساده و قابل درک معرفی کند. این زبان تا حد امکان ساده و بدون پیچیدگی طراحی شده است. به گفته این طراح زبان، روبی از «اصول شگفت انگیز کمتر» یا به اختصار «POLA» پیروی می کند.

این بدان معناست که رفتار این زبان معمولاً قابل پیش بینی است و آنچه را که توسعه دهنده انتظار دارد انجام می دهد. روبی معادل زبان های برنامه نویسی قابل فهم مانند Smalltalk، BASIC و Lisp است. با توجه به رفتار زبان روبی و همچنین کدنویسی ساده و قابل فهم آن، روبی را می توان بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان دانست.

آشنایی با نحوه تنظیم قرارداد برنامه نویسی
خواندن

۳: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( Swift )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( Swift )

اگرچه زبان برنامه نویسی سوئیفت خود یک زبان بسیار پیچیده و پیشرفته است، اما اپل ابزار آموزشی به نام Swift Playgrounds را نیز معرفی کرده است که می تواند به عنوان ابزاری ایده آل برای شروع یادگیری برنامه نویسی توسط کودکان مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه این ابزار در دسترس کاربران پلتفرم اندروید نیست،

اما به دلیل توسعه دهنده آن یعنی اپل نمی توان به آن انتقاد کرد. اپلیکیشن Swift Playgrounds مبانی برنامه نویسی را پوشش می دهد و البته در برخی از این دوره ها سعی می شود از طریق چالش های بازی محور مفاهیم کدنویسی را به کودکان آموزش دهد. رابط کاربری این اپلیکیشن قابل درک و از نظر بصری دلنشین است، بنابراین تجربه ارزشمندی را برای کودک فراهم می کند.

با این حال، دستورالعمل های ارائه شده در Swift Playground به کاربران آزادی زیادی نمی دهد و در نتیجه اجازه خلاقیت به آنها نمی دهد. این محدودیت به حدی است که تعالیم او محدود شناخته می شود. این بدان معناست که برخلاف منابع آموزشی و ابزارهای متعدد موجود برای برنامه نویسی کودک، Swift Polygrand به کاربران اجازه نمی دهد

که فراتر از چارچوب یادگیری از پیش تعریف شده خود بروند. برخی از کودکان، به ویژه آنهایی که علاقه مند به نظم و انضباط و راهنمایی هستند، به چنین تجربه ای نیاز دارند، اگرچه نمی توان تأیید کرد که لزوماً بهترین تجربه برای همه کودکان است.

۴: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( سی شارپ )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( سی شارپ )

زبان برنامه نویسی C# نیز بسیار متنوع است و کاربردهای گسترده ای دارد. یکی از کاربردهای رایج سیشارپ زمین بازی است. Unity یکی از محبوب ترین موتورهای بازی است که از زبان شارپ استفاده می کند. سی شارپ راهی عالی برای آموزش برنامه‌نویسی و همچنین ساخت بازی‌های با کیفیت به کودکان است.

بهترین روش های کسب درآمد از برنامه نویسی | 2022
خواندن

با وجود استفاده از این زبان در بازی ها، سیشارپ به عنوان زبان اصلی برای توسعه اپلیکیشن های تحت ویندوز نیز شناخته می شود.

زبان Cisharp خود لزوما ساده و برای کودکان طراحی نشده است، اما Unity به کودکان اجازه می دهد تا زبان Cisharp را در حین بازی در این موتور اسباب بازی درک کنند. علاوه بر این، یادگیری تجربی Cisharp هم مهارت های برنامه نویسی و هم مهارت های “نرم” را در کودکان بهبود می بخشد. این باعث می شود Sisharp و Unity نقطه شروعی عالی برای مبتدیان و توسعه دهندگان کنجکاو باشند.

نسخه رایگان و آموزش در وب سایت رسمی Unity وجود دارد. کودکان با استفاده از این نکات به راحتی می توانند هم بر موتور بازی و هم به زبان سی شارپ مسلط شوند.

۵: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( جاوا اسکریپت )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( جاوا اسکریپت )

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا و “شی گرا” است و عمدتاً در توسعه وب استفاده می شود. جاوا اسکریپت برای مدیریت عملکرد وب سایت و ایجاد وب سایت های پویا و واکنش گرا استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی وب سایت ها را درمان می کند و تجربه کاربری آنها را از ایستا به تعاملی تبدیل می کند.

کار با جاوا اسکریپت به کودکان مهارت هایی مانند توسعه وب، توسعه اپلیکیشن و تکنیک های کدنویسی را می آموزد. این بدان معناست که یادگیری این زبان در کودکی می تواند منجر به پیشرفت شغلی در آینده شود.

حتی اگر مردم علاقه ای به برنامه نویسی وب نداشته باشند، یادگیری جاوا اسکریپت قدرت حل مسئله و درک منطقی را بهبود می بخشد. جاوا اسکریپت همچنین یک زبان عالی برای تقویت خلاقیت و طوفان فکری کودکان است. اگر فرزند شما به این زبان مسلط باشد،

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی برای استخدامی در 1401؟
خواندن

تقریباً تمام اصول اولیه برنامه نویسی را می داند. با کمک جاوا اسکریپت، اسناد وب را می توان به بازی های عالی و برنامه های کاربردی تعاملی تبدیل کرد.

پس از اتمام هر پروژه، کودکان می توانند پروژه های خود را با افراد دیگر از هر نقطه از جهان به اشتراک بگذارند. اگرچه این زبان بسیار قدرتمند است، اما جاوا اسکریپت “عناصر” زیادی دارد که باید به طور کامل در نظر گرفته شوند. اگرچه این عناصر روی هم انباشته و بی نظم نیستند، اما دامنه آنها غیرقابل انکار است.

قبل از آموزش جاوا اسکریپت، کودکان باید بر مفاهیمی مانند متغیرها، “آرایه ها”، اشیا، “روش ها”، چرخه ها، توابع و “پارامترها” تسلط پیدا کنند. در نهایت می توان این زبان ارزشمند را بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان دانست. یادگیری جاوا اسکریپت مخصوصاً برای کسانی که با پایتون یا اسکرچ آشنایی دارند و می خواهند قدمی فراتر بروند توصیه می شود.واد

۶: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( پایتون )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( پایتون )

پایتون (Python) یک زبان قدرتمند و “سطح بالا” است که درک آن نیز بسیار آسان است. سطح بالای این زبان به این معنی است که دستورات زبان پایتون مشابه کلمات انگلیسی خوانا و قابل فهم است و با توجه به این ویژگی جذاب می توان پایتون را به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان انتخاب کرد.

آموزش پایتون برای کودکان به تجربه برنامه نویسی زیادی نیاز ندارد و کودکان می توانند از پایتون برای شروع یادگیری برنامه نویسی استفاده کنند. اگرچه زبان پایتون، مانند scratch و block، مبتنی بر بلوک نیست و شهودی نیست، قوانین کدنویسی پیچیده نیستند و ساختار کد آن توسط بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی مشابه آسان‌تر قابل درک است.

ساختار کدنویسی و همچنین پروژه محور بودن این زبان هم کد را بهینه می کند و هم باعث محبوبیت بیشتر آن در بین کودکان می شود. پایتون همچنین پشتیبانی آنلاین و دسترسی به چندین کتابخانه را برای کاربران فراهم می کند.

مهندسی نرم افزار چیست و چگونه به برنامه‌ نویسان کمک می‌کند؟/2021
خواندن

با شروع یادگیری پایتون، کودکان می توانند با مفاهیمی مانند “متغیرها”، “نقشه راه”، “توابع” و “ساختارهای داده” آشنا شوند. برخی از اجزای ساختار داده شامل لیست ها، ردیف ها، پشته ها و موارد دیگری هستند که در برنامه نویسی بسیار مفید هستند.

کاربرد پایتون چیست؟

پایتون مانند جاوا در ساخت بازی موفق بوده است. بچه ها با یادگیری پایتون می توانند بازی های دو بعدی مختلف بسازند. بازی دو بعدی یک بازی ساده است که در آن حرکات محدود است. پایتون در زمینه های دیگر مانند علم داده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی اغلب اولین انتخاب توسعه دهندگان است.

امروزه این علوم بسیار مهم بوده و نقش کلیدی آنها در آینده غیر قابل انکار است. به این ترتیب، یادگیری پایتون در سنین پایین می تواند آینده شغلی مورد نظر را برای کودکان شکل دهد.

علاوه بر سهولت یادگیری پایتون، به دلیل کاربرد آن در زمینه های رایج مانند توسعه وب و هوش مصنوعی، پایتون را می توان بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان نیز دانست.

۷: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( جاوا )

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( جاوا )

در سال های اخیر زبان برنامه نویسی جاوا به دلیل مقیاس پذیری و کارایی به عنوان یک زبان محبوب در بین توسعه دهندگان حرفه ای انتخاب شده است. اما دلیل اصلی استفاده از این زبان برای آموزش برنامه نویسی به کودکان چیست؟ چرا بسیاری از بچه ها مشتاق یادگیری جاوا هستند؟ لازم به ذکر است که جاوا را نمی توان بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان دانست.

با این حال، دلایلی وجود دارد که چرا کودکان و نوجوانان تمایل به یادگیری جاوا دارند. یکی از انگیزه های اصلی این است که زبان جاوا به طور جدایی ناپذیری با Minecraft پیوند خورده است. Minecraft یک بازی کامپیوتری است که از سال ۲۰۱۱ برای پلتفرم های مختلف عرضه شده است و از همان ابتدا در بین کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان محبوب شده است و هر روز بر تعداد کاربران آن افزوده می شود.

فلاتر فریم‌ورکی فوق‌العاده
خواندن

با یادگیری جاوا، کودکان می توانند کدهای بازی Minecraft را هک و ویرایش کنند و قوانین درون بازی را تعریف کنند که به طور پیش فرض وجود ندارند. نیاز به دقت بالا در نوشتن و اجرای کدهای جاوا به کودکان اجازه می دهد تا مهارت های برنامه نویسی را به صورت تجربی و مفهومی در این زبان درک کنند.

بنابراین، پس از یادگیری زبان های پیشرفته مانند جاوا و یادگیری مباحث اولیه، کودکان می توانند به سراغ موضوعات پیچیده تری رفته و شروع به یادگیری زبان های برنامه نویسی دیگر کنند. مجموعه فرادر بسته آموزشی جامع و کاربردی برای آموزش زبان برنامه نویسی جاوا تولید کرده است.

همانطور که گفته شد، این آموزش به زبان برنامه نویسی جاوا اختصاص دارد و می توان از آن برای شروع یادگیری جاوا استفاده کرد.

۸: بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ( اسمال بیسیک )

 

زبان برنامه نویسی “Small Basic” زبانی برای معرفی برنامه نویسی کامپیوتری است که محیطی خودآموز و تعاملی را برای کودکان فراهم می کند. کاربرانی که فقط از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلوک استفاده می کنند، می توانند به کدنویسی مبتنی بر متن با Small Basic مسلط شوند.

از آنجایی که زبان Small Basic اصول “مبتنی بر نحو” بودن (مبتنی بر نحو) را به کودکان آموزش می دهد، همچنین می توان مهارت ها و توانایی کار با زبان های برنامه نویسی پیچیده تری مانند جاوا و C# را به دست آورد. امن شده است.

همچنین با کمک Small Basic می توانید اپلیکیشن هایی را برای پلتفرم هایی مانند Kinect، Lego Mindstorms، Raspberry Pi، Arduino، Oculus Rift و غیره پیاده سازی و طراحی کنید. احتمالاً برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا اسمال بیسیک بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان است. محیط زبان برنامه نویسی اسمال بیسیک کاربرپسند و ساده است. کودکان فقط با تایپ چند دستور می توانند بازی خود را بسازند.

معرفی بهترین ویدئو پروژکتور های سال 2023
خواندن

با کمک راهنمای هوشمند در این زبان، برنامه نویسی با Small Basic بسیار آسان می شود. این زبان به کودکان اجازه می دهد تا کدهای خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و در صورت تمایل می توانند پروژه هایی را بر روی سیستم خود اجرا کنند. بچه ها همچنین می توانند بازی های خود را در وبلاگ ها و وب سایت ها پست کنند و با استفاده از پلاگین Silver Light مایکروسافت در مرورگر بازی کنند.

زبان اسمال بیسیک با مفاهیم اولیه شروع می شود و بر پایه Dantent (.NET) است. بنابراین، آنچه به کودکان در زبان برنامه نویسی Small Basic آموزش داده می شود، به طور کامل برای سایر زبان های برنامه نویسی NET Framework مانند Visual Basic قابل استفاده است.در مجموع، سادگی، قابل فهم بودن

جایگاه اجتماعی این زبان و همچنین اهمیت آن در افزایش خلاقیت و منطق کودکان، Small Basic را به بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان تبدیل کرده است. یکی از راه های ایده آل برای یادگیری زبان های برنامه نویسی کودکان، استفاده از فیلم های آموزشی است که به خوبی برای این گروه سنی طراحی و بهینه شده است. .

چقدر این پست برای شما مفید بود?

لطفا برای امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید.

Average rating / ۵. Vote count:

هیچ امتیازی تا الان ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

نمایش بیشتر

محمد حسین جعفری

ی آدم معمولی که هرچی بلده میخواد رو کنه

نوشته های مشابه

۷ دیدگاه

  1. یکی از دلایل موفقیت پایتون این است که بسیار مبتدی است. انتخاب آن بدون هیچ تجربه قبلی کاملا امکان پذیر است، برای یادگیری پایتون نیازی به دانستن زبان C یا هر زبان برنامه نویسی دیگری ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا