برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی پرل perl چیست ؟ / ۰ تا ۱۰۰ توضیحات /۲۰۲۲

()

زبان برنامه نویسی پرل perl چیست؟

زبان برنامه نویسی پرل یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که ساختاری مشابه زبان برنامه نویسی c دارد. پیشینه زبان برنامه نویسی پرل که توسط لری وال در سال ۱۹۸۷ منتشر شد، معنی اصلی این کلمه مروارید است.

این زبان همه منظوره و پویا است. پرل برخی از ویژگی های زبان ها مانند Sed، Sh lisp، Awk را دارد و در اکثر سیستم عامل ها استفاده می شود. زبان برنامه نویسی پرل برای نوشتن فایل ها استفاده می شود. در ادامه آموزش یادگیری ماشین یادگیری با پایتون نیز برای شما مفید خواهد بود.

لری وال مخترع زبان پرل در سال ۱۹۵۴ در ایالات متحده متولد شد او نویسنده، زبان شناس و برنامه نویس است.

دنیای برنامه نویسی بسیار وسیع است. هر زبانی ویژگی ها و کدهای گرامری خاص خود را دارد که می خواهیم در اینجا با ویژگی های زبان برنامه نویسی PERL و کاربرد آن آشنا شویم.

یک زبان برنامه نویسی بسیار ساده که شامل مجموعه ای از دستورالعمل هاست که به صورت کد و بر اساس قوانین خاصی نوشته شده و به کامپیوتر داده می شود تا چه کاری را انجام دهد.

کتاب آموش برنامه نویسی پایتون به زبان فارسی جدید ترین کتاب سال 2020
خواندن

زبانی که از طریق آن با کامپیوتر خود ارتباط برقرار می کنید و به آن می گویید چه کاری انجام دهد، زبان برنامه نویسی نامیده می شود. برنامه نویسی به برنامه نویسان این امکان را می دهد که در زمینه برنامه نویسی مانند ابزارهای برنامه نویسی پیچیده نوآوری کنند.

این به این منظور است که دو برنامه نویس یک وظیفه را با دو زبان برنامه نویسی مختلف بنویسند و اجرا نمایند که کاملا به علم آن دو نسبت به زبان برمی گردد.

زبان برنامه نویسی پرل

کاربرد زبان برنامه نویسی پرل

زبان برنامه نویسی پرل مبتنی بر سیستم عامل یونیکس (چند کاربر) بود و فرآیند گزارش دهی را تسهیل می کرد و همچنین در ویندوز مایکروسافت اجرا می شد.

در سال ۲۰۰۰، نسخه ۶ زبان برنامه نویسی پرل که در واقع نسخه ۵ را تکمیل کرده بود، شروع به بررسی کرد. در واقع لری وال نسخه ۵ پرل را بر اساس نسخه ۴ زبان برنامه نویسی پرل گردآوری و در سال ۱۹۹۴ منتشر کرد.

ویژگی های بسیاری به نسخه ۵ زبان برنامه نویسی پرل اضافه شد از جمله ویژگی ها:

 1. متغیرهای واژگانی و ماژول ها
 2. اشیاء
 3. ماژول های مکانیسمی و مراجع

پونی مخفف پرل و پلی بین پرل نسخه ۵ و نسخه ۶ بود. هدف این پروژه ایمن سازی میلیون ها خط برنامه در نسخه ۵ پرل برای هزاران شرکت در سراسر جهان بود تا نسخه ۵ را ترجمه کرده و آن را بر روی دستگاه نسخه ۶ تفسیر کنند.زبان برنامه نویسی پرل

نماد زبان برنامه نویسی پرل

اساساً نماد زبان برنامه نویسی PERL با شکل شتر نشان داده می شود که نمادی غیر رسمی است. نماد جایگزین توسط بنیاد پرل یک پیاز است In Pearl Onion یک نماد پیانوی بصری است که مجوز شرکت های Perl Mongers, Perl.org, PerlMonks را صادر می کند.

کاربرد پایتون در هوش مصنوعی و یاد گیری ماشین ( توضیح کامل )
خواندن

دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی پرل Perl

البته زبان برنامه نویسی پرل نسبت به سایر زبان ها مزایایی دارد که باعث محبوبیت آن نزد برنامه نویسان شده است.

یکی از مهمترین دلایل استفاده از زبان برنامه نویسی پرل آسان بودن کار با آن است. کسانی که برنامه هایی مانند C را به دلیل حجم بالای کدنویسی دوست ندارند می توانند از زبان perl استفاده کنند.

در زبان برنامه نویسی perl در صورت بروز مشکل در کدنویسی می توانید از راهنمای آنلاین استفاده کنید. همیشه منابعی وجود دارند که می توانند مشکل شما را حل کنند.

پرل راه حل های زیادی برای انجام کارها به شما ارائه می دهد.
یکی از مزیت های زبان برنامه نویسی پرل در مقایسه با زبان برنامه نویسی C مستقل بودن آن از پلتفرم است. یعنی شما می توانید برنامه مورد نظر خود را به راحتی بر روی پلتفرم های مختلف انجام دهید.

پرل یک زبان تفسیری است.

پرل اپن سورس است.

زبان برنامه نویسی پرل

ویژگی های زبان برنامه نویسی پرل

خصوصیات زبان برنامه نویسی پرل به طور کلی مانند ساختار زبان c است، در واقع با متغیرها و ساختارهای زیر روال. قبل از همه متغیرها یک sigil وجود دارد که به متغیرها اجازه می دهد مستقیماً در رشته ها تکرار شوند.

کاربرد sigil

در زبان پرل، به بیان نوع نماد اجازه می دهد تا نوع متغیر را بیان کند. به عنوان مثال: از sigil برای دسترسی به لیست مقادیر هش آرایه (نماد “a”) به جای متغیر (“٪”) استفاده می شود. ) کاربرد داشته باشد. بیایید نگاهی به مقاله Data Science با پایتون بیندازیم.

داکر چیست (Docker) و چه مزایای دارد؟ / 2021
خواندن

زبان پرل در واقع برنامه نویسی را آسان و سریع کرد و به بسیاری از سخت افزارهای کامپیوتری گران قیمت که با C و Humility کار می کردند پاسخ داد. زبان متن باز این زبان بسیار مهم است.

ویندوز

معمولا کاربر مایکروسافت ویندوز یکی از توزیعهای دودویی Perl را برای ویندوز۳۲، گاها ,Active Perl Strawberry پایه گذاری می‌کنند. کامپایل زبان برنامه نویسی پرل از کد منبع در ویندوز  است، علت وجود نصب ماژول های cpan برای این خاطر است که  بسیاری از تأسیسات کامپایلر، C مورد نظر را ایجاد نمی‌کنند. به خصوص ابزاری که در C نوشته شده‌است.

زبان برنامه نویسی PERL یک نوع زبان تفسیر است، توانائی ارائه کارایی درحین مشکل‌ها را دارد. در چنین شرایط سخت،  برنامه‌های مهم می‌توانند بر روی زبان‌های دیگری چون زبان C  نوشته بشوند، که بتوانند با انعطاف‌ بیشتر به Perl متصل شده آن هم از طریق مکانیسم XS یا ماژول‌های ساده Inline.

کاربرد زبان برنامه نویسی پرل

استفاده از زبان پرل امروزه در زمینه های مختلفی مانند تحقیقات، هوش مصنوعی، صنعت، ژنتیک، نظامی، تحقیقات، اتوماسیون، بیوانفورماتیک، طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن، طراحی بازی به طور گسترده دیده می شود. شاید نوشتن یک صفحه توسعه یافته، پایگاه داده یا حتی یک وب سرور با پرل کار عاقلانه ای به نظر نرسد، اما می تواند.

پرل یک زبان چسبنده است، به این معنی که می توان از آن در زبان های دیگر نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، در برنامه های NET، از زبان پرل می توان برای پردازش متن یا هر چیزی در چارچوب استفاده کرد. این ویژگی زبان چسبنده به دات نت محدود نمی شود زیرا پرل را می توان در سایر زبان های برنامه نویسی استفاده کرد.

زبان برنامه نویسی پایتون چیست + توضیحات 0 تا 100 زبان پایتون / 2022
خواندن

نرم افزارهایی که به زبان برنامه نویسی پرل نوشته شده و روی سیستم عامل هایی مانند Mac OS یا Linux اجرا می شوند، روی سیستم عامل های یونیکس و مایکروسافت ویندوز نیز اجرا می شوند. این ویژگی امکان توسعه نرم افزار را بر روی هر سیستم عاملی فراهم می کند. در کنار این مقاله نگاهی به برنامه نویسی اندروید با پایتون خواهیم داشت.

نمونه ی برنامه زبان پرل

در نمونه‌ ای از پرل که قبلا مورد استفاده قرار میگرفت برای نوشتن در برنامه به شکل زیر انجام می‌شده:

#   !/usr/bin/per1

Print “Hello it-mag.org!” ;

در نمونه ی جدیدتر از دستور ​say​ در نوشتن استفاده میشده که یک روش مطابق دستور زیر است:

#  !/usr/bin/per1

Use  ۵.۰۱; 

Say  “Hello it-mqg.org!”;

برای بهترکردن نوشتن نیاز به کارهای بیشتری چون اضافه کردن کد برنامه مثل ​ ​use warnings;​ و;use strict به برنامه بوده است:

Use strict;

Use warninigs;

Print  “Hello it-mag.org!\n”;

در هر حال پرل یکی از زبان های برنامه نویسی است که درجهان طرفدارهای به خصوص خودش را دارد ورتبه ۱۰ را در جدول بهترین برنامه نویسی های دنیا دارد.

خصوصیات زبان برنامه نویسی پرل

 • سریع بودن
 • قابل اعتماد بودن
 •  بسیارمهیج بودن و سرگرم کننده
 •  دارا بودن (CPAN )(Componencive Perl Archive Network
 • پرل از برنامه های شی گرا و رویه ای پشتیبانی می کند.
 • پشتیبانی از یونیکد
 • سازگار با y2k
 • اتصال با  c/c++ با  استفاده از swig یا xs
 • دارای بیست هزار ماژول و قابل انعطاف
 • مدیریت سیستم
 •  برنامه نویسی شبکه
 • توسعه وب

وب سایتهای بسیار زیادی با زبان پرل طراحی شده اند مثل سایت های:

 1. Booking
 2. LiveJurnal
 3. IMDB
زبان برنامه نویسی R چیست ? | توضیحات کامل | 2022
خواندن

افرادی که با زبان php کار کرده اند به راحتی می توانند این زبان را آموزش ببینند،قبل از هر چیزی برای یادگیری پرل حتما باید به زبان Unix shell و C تسلط کافی داشته باشید.

آموزش زبان فرُار می باشد طوری که هرکس بخواهد آموزش ببیند باید شیوه الگویتم نوشتن را بلد باشد مدت زمان یادگیری ها نیز متغیر خواهد بودمثلا مدت زمان یادگیری مقدماتی،متوسط،پیشرفته تقسیم بندی می شوند بطور کلی پرل یک زبان پایدار میباشد و از امکانات و خواص زبانهای basic، awk،sh استفاده می کند

پرل را می توان در پروژه های اعتباری استفاده کرد. پایگاه داده پرل از پایگاه داده های postgres، mysql، sybase و پایگاه پشتیبانی می کند.

پرل تفسیر شده چیست

تفسیر به معنای اجرای کد بدون تکمیل مرحله کامل است. این زبان کامپایلر سنتی را به زبان ماشین تبدیل می کند. برای نصب پرل می توانید از مرورگرهای دانلود پرل استفاده کنید و آن را روی سیستم خود نصب کنید و آموزش خود را شروع کنید.

 1. آموزش ها
 2. مبانی پرل
 3. کار با سینتکس
 4. انواع داده
 5. ساختارهای تصمیم گیری
 6. توابع،انواع متغیرها
 7. اسکالر
 8. حلقه ها
 9. آرایه ها و if،else
 10. اپراتورها زمان وتاریخ و…

هرکدام مقوله ی جدایی برای یادگیری دارد

زبان پرل علاوه بر اجرا بر روی سیستم عامل یونیکس، بر روی os / 2، Windows nt، dos اجرا می شود که این موضوع باعث شده است پرل در بین برنامه نویسان مهم باشد.

زبان برنامه نویسی پرل برای طراحی اپلیکیشن های موبایل استفاده می شود زیرا گوگل پلی این شرایط را فراهم کرده است اما همچنان برای iOS در حال توسعه است.

مهم ترین پیش نیاز های برنامه نویسی چیست ؟ /2022
خواندن

چقدر این پست برای شما مفید بود?

لطفا برای امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید.

Average rating / ۵. Vote count:

هیچ امتیازی تا الان ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

نمایش بیشتر

محمد حسین جعفری

ی آدم معمولی که هرچی بلده میخواد رو کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا