برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی R چیست ? | توضیحات کامل | ۲۰۲۲

()

زبان برنامه نویسی R چیست ? | توضیحات کامل | ۲۰۲۲

در این مقاله زبان برنامه نویسی R چیست به شما ۰ تا ۱۰۰ زبان برنامه نویسی توضیح کامل میدهیم و همچنین مزایا و معایت این زبان رو در اخیتاز شما میزاریم

زبان برنامه نویسی R چیست زبان برنامه نویسی R امروزه یکی از برترین زبان ها در زمینه فعالیت های آماری و فعالیت های داده کاوی است. این زبان بر اساس زبان برنامه نویسی S است. منشاء زبان برنامه نویسی R به سال ۱۹۹۵ توسط Ross Ayhaka و Robert Gentleman نسبت داده شده است. به همین دلیل نام این زبان برنامه نویسی از حرف اول این دو محقق اقتباس شده است. در ادامه با مفهومی که زبان برنامه نویسی R است آشنا می شویم.

زبان برنامه نویسی R چیست : این زبان برنامه نویسی یک زبان متن باز است که برای ارائه توانایی ساخت مدل های گرافیکی و تجزیه و تحلیل آماری در نظر گرفته شده است. با توجه به توسعه این زبان برنامه نویسی، امروزه یکی از زبان های پیشرو در زمینه جامعه دانشگاهی، فعالیت های تحقیقاتی و آماری و فعالیت های داده کاوی است.

زبان برنامه نویسی R یک زبان متن باز در زمینه آمار است. اگرچه توسعه این زبان برنامه نویسی به دهه ۱۹۹۰ نسبت داده می شود، اما امروزه بسیار محبوب است و توسط تیم نرم افزار اصلی R توسعه یافته است. برای مشاهده اخبار این زبان برنامه نویسی و مقالات مرتبط می توانید به وب سایت اصلی این تیم به آدرس www.r-project.org

یکی از ویژگی های اصلی زبان برنامه نویسی R این است که متن باز و رایگان است. بنابراین، هر کسی می تواند به راحتی آن را بگیرد. این زبان به دلیل سهولت در استفاده و درک آسان، توانسته است در کمتر از ۱۰ سال از نرم افزارهای آماری معمولی مانند SPSS پیشی گرفته و در ۲۰۰۰۰ پروژه تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد.

زبان برنامه نویسی R چیست

ویژگی های زبان برنامه نویسی R چیست

همانطور که قبلا توضیح داده شد، می توانید زبان برنامه نویسی R را به صورت رایگان دانلود و استفاده کنید. این زبان برنامه نویسی دارای مجوز گنو یک بسته نرم افزاری رایگان است.

بنابراین کدها و کتابخانه های آن به صورت رایگان در دسترس همگان است. یکی دیگر از ویژگی های خاص زبان برنامه نویسی R این است که می توان آن را بر روی سیستم عامل های محبوبی مانند لینوکس، ویندوز و (OS X) کامپایل کرد.

امکان ذخیره و ویرایش داده ها، کتابخانه های ویژه برای گروه بندی، یادگیری و چیدمان های گرافیکی از دیگر ویژگی های خاص و محبوب زبان برنامه نویسی R است.

تاریخچه زبان برنامه نویسی R چیست

زبان برنامه نویسی R محدودیت های کاربردی بیشتری نسبت به سایر زبان های مشابه مانند S دارد. از زمانی که این زبان به طور رسمی در سال ۱۹۹۵ معرفی شد، تیم تحقیقاتی آن کدها و کتابخانه های مختلفی را برای تجزیه و تحلیل گرافیکی یا بازسازی در توابع رایگان مختلف ارائه کرده است.

در زبان برنامه نویسی R می توان انواع زبان های برنامه نویسی را کدهای C، C، Visual Basic و … نامید تا به راحتی در کنار سایر زبان های برنامه نویسی قابل استفاده باشد.

بسیاری از محققین زبان برنامه نویسی R را یک زبان آماری می دانند. با این حال، این زبان در محاسبات ماتریسی نیز قابل استفاده است و می تواند با زبان هایی مانند MATLAB رقابت کند.

زبان برنامه نویسی R چیست

چرا از زبان برنامه نویسی R استفاده کنیم؟

علوم داده نحوه کار شرکت ها را شکل می دهد. بدون شک عدم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین باعث می شود شرکت ها در فعالیت های تجاری شکست بخورند. سوال اصلی این است که از کدام ابزار یا زبانی برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود؟

تعدادی ابزار تجاری برای اجرای و تجزیه و تحلیل معاملات مالی وجود دارد. اما متأسفانه ، بیشتر آنها پول نقد هستند. از طرف دیگر ، آنها ممکن است با نحوه کار شرکت شما یا روند داده های شما سازگار نباشند. از طرف دیگر ، یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید یک کار طولانی و پیچیده است.

آیا یادگیری زبان برنامه نویسی R واقعاً پیچیده است؟ توجه داشته باشید که تعادل باید بین پیچیدگی و عملکرد حاصل شود و بهترین زبان برنامه نویسی را برای شرکت انتخاب کند. در تصویر ، می توانید نمادی را مشاهده کنید که کارآیی و سادگی آموزش بین زبانها و نرم افزار تحلیل مالی را مقایسه می کند.

اگر می خواهید از داده های خود بیشترین بهره را ببرید و آن را نمایش دهید ، باید مدتی را صرف یادگیری ابزار مناسب آن ، زبان برنامه نویسی R. کنید

زبان برنامه نویسی R چیست
تصویر: نمودار سادگی آموزشی در مقابل ابزارهای عملکرد برای ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها

در گوشه بالا سمت چپ نمودار در تصویر، Excel و PowerBI را می توانید مشاهده کنید. یادگیری این دو ابزار بسیار آسان است ، اما توانایی کمتری برای اجرای حرفه ای به ویژه از نظر مدل سازی ارائه می دهد. در وسط نمودارهای پایتون و بسته تحلیل آماری SAS قرار دارند. SAS ابزاری اختصاصی برای تجزیه و تحلیل آماری حرفه ای است ، اما متأسفانه رایگان نیست.

در مقابل ، پایتون زبانی است که دارای منحنی یادگیری یکنواخت است. پایتون ابزاری عالی برای استقرار الگوریتم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی است ، اما هیچ ویژگی ارتباطی ندارد.R با منحنی یادگیری مشابه، تعادل خوبی بین پیاده سازی و تجزیه و تحلیل داده ها دارد.

وقتی صحبت از «تجسم داده ها» یا «تجسم داده ها» می شود، احتمالاً به دنبال بسته نرم افزاری Tableau هستید. Tableau بدون شک یک ابزار عالی برای تشخیص الگوها از طریق نمودارها و نمودارها است. علاوه بر این، یادگیری Tableau زمان بر نیست.

یک مشکل بزرگ در تجسم داده ها این است که ممکن است هرگز نموداری پیدا نکنید یا فقط نمودارهای بی فایده زیادی داشته باشید. بسته Tableau یک ابزار مناسب برای تجسم سریع داده ها یا “هوش تجاری” است. اما وقتی صحبت از آمار و ابزارهای تحلیل آماری می شود، R مناسب تر است.

زبان برنامه نویسی R چیست

مزایا و معایب زبان برنامه نویسی R

در این بخش به برخی از ویژگی‌ها و البته معایب زبان برنامه‌نویسی R خواهیم پرداخت. البته نباید از مزایای آن شگفت زده و از معایب آن دلسرد شد. همیشه جا برای رقابت با رقبای دیگر وجود دارد. مهم آن است که درک درستی از امکانات و محدودیت‌های ابزارمان داشته باشیم.

مزایای زبان برنامه نویسی R
 1. رشد و توسعه مداوم:منبع باز و ماهیت رایگان R به توسعه مداوم آن کمک کرده است. این زبان برنامه نویسی در حال توسعه است و هر روز نسخه های جدیدی از کتابخانه ها یا خود نرم افزار منتشر می شود. در زمان نگارش، آخرین نسخه این نرم افزار ۴.۰.۳ است که مربوط به ۲۰۲۰.۱۰.۱۰ است.  می توانید رشد کتابخانه های R را مشاهده کنید.
 2. آمار: هدف از ایجاد زبان برنامه نویسی R انجام محاسبات آماری است. R به وضوح به عنوان یک زبان بین المللی آمار شناخته شده است. این دلیل اصلی پیشی گرفتن R از سایر زبان های برنامه نویسی برای توسعه ابزارهای آماری است.
 3. گزارش‌های چشم نواز: با بسته هایی مانند Shiny و Markdown، گزارش نتایج تجزیه و تحلیل داده های R بسیار ساده است. می‌توانید گزارش‌ها را با داده‌ها، نمودارها و کدهای R ترکیب کنید و آنها را به‌عنوان یک سند Markdown منتشر کنید. شما حتی می توانید برنامه های کاربردی وب تعاملی ایجاد کنید که به کاربر اجازه می دهد داده ها را تغییر داده و نتایج الگوریتم شما را مشاهده کند.
 4. بستر مستقل: زبان برنامه نویسی R یک زبان مستقل از سیستم عامل است. بنابراین می توان آن را یک زبان برنامه نویسی «کراس پلتفرم» در نظر گرفت. این بدان معناست که به راحتی بر روی ویندوز، لینوکس و سیستم عامل مک اجرا می شود.
 5. سازگاری: برنامه هایی که در R می نویسید با دستورات و برنامه هایی که در سایر زبان های برنامه نویسی مانند C، C، Java و Python می نویسید، سازگاری دارند. همچنین می توانید به فناوری های جدید پایگاه داده مانند Hadoop متصل شوید و به عنوان منبع داده برای کار با مجموعه داده های بزرگ کار کنید.
 6. رسم نمودار با کیفیت: اگر به دنبال یک نمودار با کیفیت و دقیق هستید، زبان R دستورالعمل های ترسیم خوبی دارد. توابع و دستورات کتابخانه معروف ggplot2 به شما امکان می دهد تقریباً هر نوع نموداری را ترسیم کنید. همچنین قالب بندی این گونه نمودارها به راحتی با ابزارهای بسته ggplot انجام می شود و نمودارهای زیبا و جذابی تولید می شود. بسته یا کتابخانه ggplot2 یکی از نقاط قوت و اثربخشی زبان برنامه نویسی R در بحث تجسم داده ها است.
 7. منبع باز (Open Source): R یک زبان برنامه نویسی متن باز است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند بدون نیاز به مجوز یا هزینه با R کار کند. علاوه بر این، می‌توانید بسته‌های R را برای توسعه بسته‌های جدید و کمک به حل مشکلات و ایجاد الگوریتم‌های جدید سفارشی کنید.
 8. پشتیبانی کامل از داده‌های مختلف: در R می توانید هر اطلاعاتی را مشاهده و تجزیه و تحلیل کنید. با کمک کتابخانه های مختلف مانند dplyr یا reader می توان داده های بدون ساختار را به ساختار یافته و تحلیل شده تبدیل کرد.
 9. انبوهی از بسته‌ یا کتابخانه‌های کاربردی: با کمک کتابخانه های R، طیف وسیعی از عملیات محاسباتی با بیش از ۱۰۰۰۰ بسته در مخزن CRAN ارائه می شود. این تعداد مدام در حال افزایش است. این بسته ها تمام زمینه های کاربردی تجاری یا علمی را پوشش می دهند.
معایب زبان برنامه نویسی R

هر چند در بالا به مزایای زبان برنامه نویسی R اشاره کردیم، ولی متاسفانه بعضی از مشکلات نیز در این زبان برنامه‌نویسی وجود دارد.

 1. منبع ضعیف: R از یک زبان برنامه نویسی قدیمی به نام S گرفته شده است که ساختار قوی نداشت. این بدان معناست که کتابخانه های اصلی در R از گرافیک پویا یا تصاویر سه بعدی پشتیبانی نمی کنند. البته با استفاده از کتابخانه های پیشرفته مانند ggplot2 و Plotly می توان گرافیک های پویا و سه بعدی ایجاد کرد.
 2. مدیریت داده: در R، همه متغیرها در حافظه فیزیکی ذخیره می شوند. بنابراین، شما به حافظه سخت افزاری دستگاه خود بستگی دارید. این بر خلاف زبان های دیگر مانند پایتون است. علاوه بر این، R از حافظه بیشتری نسبت به پایتون استفاده می کند. R همچنین به یک مکان، حافظه، برای دسترسی به داده ها دسترسی دارد و نمی تواند داده ها را از چندین منبع به طور همزمان پردازش کند. بنابراین، هنگام کار بر روی داده های بزرگ، گزینه ایده آلی نیست. با این حال، با وجود بسته های مدیریت داده ها و قابلیت ادغام با سرورهای Hadoop، این به خوبی پوشش داده شده است.
 3. امنیت اساسی: R هیچ امنیت داده اولیه ندارد. این ویژگی جزء ضروری اکثر زبان های برنامه نویسی مانند پایتون است. به همین دلیل، محدودیت های کمی برای R وجود دارد، زیرا نمی توان از آن در یک برنامه وب استفاده کرد، بنابراین اطلاعات کاملاً ایمن هستند.
 4. زبان پیچیده: یادگیری زبان R آسان نیست. به همین دلیل، یادگیری R برای افرادی که سابقه برنامه نویسی قبلی ندارند ممکن است دشوار باشد.
 5. سرعت اجرای پایین: بسته های R و زبان برنامه نویسی R بسیار کندتر از زبان های دیگر مانند MATLAB و Python هستند، اما خوشبختانه برخی از بسته ها می توانند در پردازش موازی استفاده شوند.
 6. تعداد انبوه بسته های محاسباتی: الگوریتم ها در R در بسته های مختلف توزیع می شوند.برنامه نویسی بدون اطلاع قبلی از وجود چنین بسته هایی می تواند اجرای الگوریتم ها را بسیار دشوار کند.

چقدر این پست برای شما مفید بود?

بهترین زبان برنامه نویسی اندروید ( 13 زبان مهم ) | 2022
خواندن

لطفا برای امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید.

Average rating / ۵. Vote count:

هیچ امتیازی تا الان ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

نمایش بیشتر

محمد حسین جعفری

ی آدم معمولی که هرچی بلده میخواد رو کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا