ویندوزسیستم عامل ها

کدام ویندوز بهتر است ؟

کدام ویندوز بهتر است ؟

از بین سیستم عامل ها ، ویندوز یکی از ساده ترین هاست زبرا شما با چند کلیک ساده می توانید کارهای روزمره و معمولی خود را به آسانی انجام دهید. اما این مسئله که کدام ویندوز بهتر است نیازمند بحث در ابعاد مختلف در هر یک از نسخه های آن می باشد. خوب است بدانید با آمدن نسخه های جدید ویندوز الزاماً سیستم عامل بهتری از سری قبلی آن نیست برای نمونه با معرفی ویندوز ۸ ، وقتی کاربران ویندوز ۷ به سمت آن رفتند از ناکارآمدی رابط کاربری ان گله  داشتند به همین خاطر ، طرفداران نسخه ۸ ویندوز به اندازه نسخه ۷ نبود، اما در ویندوز ۱۰ کارپسندی مورد توجه قرار گرفت و علاوه بر امکانات جدید تر ، رابط کاربری نیز بهبود یافت.

۱- مقایسه از جنبه امنیت

مقایسه امنیت ویندوز ها

یکی از برتری های ویندوز ۱۰ وجود ویژگی به نام Passport است که کاربر را قادر می سازد تا در هنگام استفاده از سایت ها مختلف ، رمز عبور با امنیت بیشتری حفظ و نگهداری شود. همچنین متناسب با سازگاری سخت افزار ، امکان احراز هویت با اثر انگشت و چهره وجود دارد که در دو نسخه ۷ و ۸ نبود. هر چند که این دو نسخه نیز از قابلیت های خوبی برای برقراری امنیت برخوردارند ، اما به پای ویندوز ۱۰ نمی رسند.

۲- سرعت اجرا در ویندوز ها

دلیل سبک تر بودن ویندوز ۷ طبیعتاً سرعت اجرای بالاتری داشته و برای سیستم های ضعیف مناسب تر است. اما سرعت در نسخه های ۸ و ۱۰ تقریباً یکسان و اگر سخت افزار کامپیوتر یا لپ تاپ شما کیفیت مناسبی دارد، ویندوز ۱۰ گزینه بهتری می باشد.

۳- امکانات و سایر قابلیت ها

بدون هیچ بررسی در نگاه اول در قسمت نوار تسکبار ویندوز ۱۰ ، سمت چپ ، ابزار Cortana برای جستجو چه متنی و چه صوتی وجود دارد. به علاوه ، آیکون سمت راست آن task view نام دارد که برنامه های باز در سیستم تان را نشان می دهد. به علاوه با کیلیک بر روی علامت + در گوشه سمت راست، می توانید از چند دسک تاپ یا میزکار بهرمند شوید بدون اینکه نیاز به فرآیند خاصی مثل login کردن باشد.

فرق عمده دیگر مدت پشتیبانی هر کدام از نسخه هاست که ویندوز ۷ تا ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ (منسوخ شده) ، ویندوز ۸.۱ تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳ و ویندوز ۱۰ تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ از سوی شرکت ماکروسافت پشتیبانی می شوند.

در راستا تفاوت ها ، گجت ها هستند که به دلیل مشکلات امنیتی تا ویندوز۷ بیشتر توسعه پیدا نکردند.

در منوی Start هر کدام از ورژن های ۷ و ۸ و ۱۰ تفاوت های اساسی مشاهده می شود برای نمونه در windows 7 اپلیکیشن ها جدید و پرکاربرد اخیر در سمت راست و موارد ضروری مانند My Computer و کنترل پنل در سمت راست قابل دسترسی هستند که دارای نواقصی مانند نبود بخش settings در آن بود که با انتشار نسخه های جدید این مسئله تا حد زیادی بطرف شد.

تفاوت کوچک دیگری نیز وجود دارد ولی فاهش ترین آن ها سعی کردیم در این مقاله برایتان آماده کنیم.

 

Click to rate this post!
[Total: ۱ Average: ۴]
نمایش بیشتر

سیدپوریا قاضی میرسعید

من سیدپوریا قاضی‌میرسعید فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر-فناوری اطلاعات از دانشگاه صنعتی شاهرود هستم. زمینه مورد علاقه من برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل با فریم‌ورک فلاتر و تولید محتوا و سئو می‌باشد و دوست دارم در جهت ارتقای سطح دانش it هم‌نوعانم تلاش کنم، هر چند اثر کوچکی داشته باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا